HISTORIE NAŠÍ ZO

Historie ZO 36

V naší republice byla první organizace chovatelů koček založena v lednu r. 1967 jako součást Českého svazu chovatelů, v Praze (nynější 1. OK), hned v březnu téhož roku, vznikla naše ZO 36 Brno, jsme tedy druhou nejstarší ZO v ČR.

I když do té doby není o chovatelství koček nic moc známo , máme doložené dvě výstavy z období první republiky. První se konala v Praze, U Zlaté husy v r. 1926 (bez posuzování), druhá v r. 1937 v Karlových Varech, kde již posuzoval zakladatel německé organizace p. Hirschmann. Tehdy bylo vystaveno 58 koček (pouze 14 však mělo rodokmen).

Ale úplně první chovatelský klub, National Cat Club, vznikl v Anglii již v roce 1887. Také první výstava koček s posuzováním byla v roce 1871 v Londýně. U nás v Brně se konala výstava s mezinárodní účastí v prosinci r. 1967, v rámci celosvazové výstavy drobného zvířectva. První samostatná mezinárodní výstava s posuzováním, se konala v Brně v r. 1971 a bylo na ní představeno 311 koček (byla to 3. mezinárodní výstava v naší republice). Chovatelství koček se začínalo zajímat stále více lidí. V roce 1967 vyšla publikace doc. MVDr. Jana Vařejčka: Plemena a chov ušlechtilých koček, v dalších letech se tomuto tématu věnovali i další autoři, některé publikace vyšli s fotografiemi a kresbami našeho dlouholetého člena pana Zdeňka Gorgoně st.

ČSCH se stal v roce 1968 členem mezinárodní organizace FIFe, která byla založena v roce 1949. Byl vydán první Chovný řád koček (r. 1993), zde již byla ustanovena některá zásadní pravidla chovu koček (např. že koťata mohou jít od kočky až ve 13 ti týdnech a řádně naočkovaná, kočka může mít maximálně 3 vrhy v průběhu dvou let atp.).

Od začátků organizovaného chovu koček došlo k mnoha změnám, v počtu plemen, vyšlechtění nových typů, či pořádání mezinárodních výstav prakticky po celý rok. ČSCH již také sdružuje přibližně 50 základních organizací v celé republice.

Ivana Koplíková, jednatelka ZO 36 Brno